Standardy ochrony dzieci
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu
wrzesień 2024
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych. Zasady stanowią załącznik nr 1 do niniejszej polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
Zasady bezpiecznych relacji
personelu Przedszkola nr 43 z dziećmi
Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel przedszkola jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka.
Personel realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy.
Relacje między dziećmi
1. W statucie Przedszkola nr 43 w Zabrzu są opracowane prawa i obowiązki dzieci - wychowanków Przedszkola, w tym zasady zachowania obowiązujące dzieci.
2. W ramach pracy dydaktyczno-wychowawczo - opiekuńczej zasady bezpiecznego zachowania omawia się na bieżąco, a także sytuacyjnie w miarę potrzeb.
3. Zachowania niedozwolone w relacjach między dziećmi to w szczególności: przemoc fizyczna, agresja słowna (znieważanie, wyśmiewanie, poniżanie, zastraszanie, wulgaryzmy), niszczenie cudzej własności, szantaż.
4. Dzieci we wzajemnych relacjach są koleżeńscy, szanują prawa innych.
Relacje personelu z dziećmi
Pracownik przedszkola jest zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
Komunikacja personelu z dziećmi
1. W komunikacji z dziećmi należy zachować cierpliwość i szacunek.
2. Pracownik przedszkola powinien słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
3. Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
4. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
5. Podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy je o tym poinformować i brać pod uwagę jego oczekiwania.
6. Każde dziecko ma prawo do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe.
7. Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, pracownik zostawia uchylone drzwi do pomieszczenia i dba, o to, aby być w zasięgu wzroku innych. Może też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
8. Nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to
używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
9. Pracownik zapewnia dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą mu o tym powiedzieć
Działania z dziećmi
1. Pracownik przedszkola docenia i szanuje wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażuje i traktuje równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/ niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
2. Unika faworyzowania dzieci.
3. Nie udostępnia dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę, nie żartuje z podtekstem erotycznym.
4. Nie utrwala wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie)
dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia
wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to
zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.
5. Nie proponuje dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych
substancji, jak również nie używa ich w obecności dzieci.
6. Nie przyjmuje pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani rodziców/opiekunów
dziecka. Nie dotyczy to okazjonalnych drobnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
7. Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika
lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrekcji. Jeśli któryś z pracowników jest ich świadkiem należy reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
Kontakt fizyczny z dziećmi
Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje,
w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego
kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Pracownik placówki powinien zawsze kierować się swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
1. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności
fizycznej dziecka.
2. Nie wolno dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub
niestosowny.
3. Nie należy angażować się w takie aktywności jak udawane walki z dziećmi czy brutalne
zabawy fizyczne.
4. Należy zachować szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych
fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach pracownik przedszkola powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
5. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka,
należy unikać innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza
pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu
z toalety.
Kontakty poza godzinami pracy
1. Co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
2. Właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy). Na telefonach prywatnych dopuszczalne są kontakty w aplikacji nie ujawniającej numery telefonów.
3. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie
dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich
informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów”.
Załącznik nr 2
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 3
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Załącznik nr 4
Zasady ochrony wizerunku i danych
osobowych dzieci
Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu
powstały w oparciu o obowiązujące przepisy prawa.
Nasze wartości
1. W naszych działaniach kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania,
przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.
2. Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu naszych działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci.
3. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko
wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie prawni zostali poinformowani o sposobie
wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.
Dbamy o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:
1. Pytanie o pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych przed zrobieniem i publikacją zdjęcia/nagrania.
2. Udzielenie wyjaśnień, do czego wykorzystamy zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak
będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/
nagrań online.
3. Unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia
i nazwiska. Jeśli konieczne jest podpisanie dziecka używamy tylko imienia.
4. Rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka (np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez naszą instytucję).
5. Rezygnację z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z instytucji. /
6. Przyjęcie zasady, że wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci należy rejestrować i zgłaszać dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.
Rejestrowanie wizerunków dzieci do użytku Przedszkola nr 43 w Zabrzu
W sytuacjach, w których nasza instytucja rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku,
deklarujemy, że:
1. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na rejestrację wydarzenia zostanie przyjęta przez
nas na piśmie.
2. Jeśli rejestracja wydarzenia zostanie zlecona osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi
lub kamerzyście) zadbamy o bezpieczeństwo dzieci poprzez:
• zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych
wytycznych,
• zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie
trwania wydarzenia,
• niedopuszczenie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała
z dziećmi bez nadzoru pracownika naszej instytucji,
• poinformowanie rodziców/opiekunów prawnych oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca
wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia i upewnienie się, że rodzice/opiekunowie
prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.
3. Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka nie jest wymagana.
Rejestrowanie wizerunków dzieci do prywatnego użytku
W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie przedszkolnych wydarzeń i uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:
1. Wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć/nagrań zawierających wizerunki dzieci
i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci – przez
ich rodziców/opiekunów prawnych.
2. Zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci wyrażą na to zgodę,
3. Przed publikacją zdjęcia/nagrania online zawsze warto sprawdzić ustawienia prywatności,
aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.
Rejestrowanie wizerunku dzieci przez osoby trzecie i media
1. Jeśli przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba będą chcieli zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji. W takiej sytuacji upewnimy się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Oczekujemy informacji o:
• imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,
• uzasadnieniu potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacji, w jaki sposób i w jakim
kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,
• podpisanej deklaracji o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.
2. Personelowi instytucji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody
rodzica/opiekuna prawnego dziecka oraz bez zgody dyrekcji.
3. Personel instytucji nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów prawnych dzieci i nie wypowiada się w kontakcie
z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna prawnego. Zakaz
ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest
w żaden sposób utrwalana.
4. W celu realizacji materiału medialnego dyrekcja może podjąć decyzję o udostępnieniu
wybranych pomieszczeń instytucji dla potrzeb nagrania. Dyrekcja podejmując taką decyzję
poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie
przebywających na terenie instytucji dzieci.
Zasady w przypadku niewyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka
Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku
dziecka, będziemy respektować ich decyzję. Z wyprzedzeniem ustalimy z rodzicami/ opiekunami prawnymi i dziećmi, w jaki sposób osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych. Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie będzie wykluczające dla dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.
Przechowywanie zdjęć i nagrań
Przechowujemy materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:
1. Nośniki analogowe zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej na
klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane
w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję.
Nośniki będą przechowywane przez okres wymagany przepisami prawa o archiwizacji
i/lub okres ustalony przez placówkę w polityce ochrony danych osobowych.
2. Nie przechowujemy materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzenia
z pamięcią przenośną (np. pendrive).
3. W celu rejestrowania wizerunków dzieci na użytek placówki używamy przedszkolnego aparatu fotograficznego. Możliwe jest użycie prywatnego aparatu, telefonu do robienia zdjęć w celu rejestracji wydarzenia pod warunkiem jak najszybszego przesłania ich do pamięci na służbowy nośnik i usunięcia z nośnika prywatnego.
Zasady bezpiecznych relacji
personelu Przedszkola nr 43 w Zabrzu z dziećmi
Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel przedszkola jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka.
Personel realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy.
Relacje między dziećmi
1. W statucie Przedszkola nr 43 w Zabrzu są opracowane prawa i obowiązki dzieci - wychowanków Przedszkola, w tym zasady zachowania obowiązujące dzieci.
2. W ramach pracy dydaktyczno-wychowawczo - opiekuńczej zasady bezpiecznego zachowania omawia się na bieżąco, a także sytuacyjnie w miarę potrzeb.
3. Zachowania niedozwolone w relacjach między dziećmi to w szczególności: przemoc fizyczna, agresja słowna (znieważanie, wyśmiewanie, poniżanie, zastraszanie, wulgaryzmy), niszczenie cudzej własności, szantaż.
4. Dzieci we wzajemnych relacjach są koleżeńscy, szanują prawa innych.
Relacje personelu z dziećmi
Pracownik przedszkola jest zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi i każdorazowego rozważenia, czy jego reakcja, komunikat bądź działanie wobec dziecka są adekwatne do sytuacji, bezpieczne, uzasadnione i sprawiedliwe wobec innych dzieci.
Komunikacja personelu z dziećmi
1. W komunikacji z dziećmi należy zachować cierpliwość i szacunek.
2. Pracownik przedszkola powinien słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.
3. Nie wolno zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.
4. Nie wolno ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
5. Podejmując decyzje dotyczące dziecka, należy je o tym poinformować i brać pod uwagę jego oczekiwania.
6. Każde dziecko ma prawo do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, należy wyjaśnić mu to najszybciej jak to możliwe.
7. Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, pracownik zostawia uchylone drzwi do pomieszczenia i dba, o to, aby być w zasięgu wzroku innych. Może też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.
8. Nie wolno zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to
używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej.
9. Pracownik zapewnia dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą mu o tym powiedzieć
Działania z dziećmi
1. Pracownik przedszkola docenia i szanuje wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażuje i traktuje równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/ niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
2. Unika faworyzowania dzieci.
3. Nie udostępnia dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę, nie żartuje z podtekstem erotycznym.
4. Nie utrwala wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie)
dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia
wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to
zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.
5. Nie proponuje dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych
substancji, jak również nie używa ich w obecności dzieci.
6. Nie przyjmuje pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani rodziców/opiekunów
dziecka. Nie dotyczy to okazjonalnych drobnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.
7. Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez pracownika
lub pracownikiem przez dziecko, muszą być raportowane dyrekcji. Jeśli któryś z pracowników jest ich świadkiem należy reagować stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.
Kontakt fizyczny z dziećmi
Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje,
w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego
kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Pracownik placówki powinien zawsze kierować się swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy jego dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.
1. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności
fizycznej dziecka.
2. Nie wolno dotykać dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub
niestosowny.
3. Nie należy angażować się w takie aktywności jak udawane walki z dziećmi czy brutalne
zabawy fizyczne.
4. Należy zachować szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych
fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach pracownik przedszkola powinien reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.
5. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka,
należy unikać innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza
pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu
z toalety.
Kontakty poza godzinami pracy
1. Co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.
2. Właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy). Na telefonach prywatnych dopuszczalne są kontakty w aplikacji nie ujawniającej numery telefonów.
3. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie
dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich
informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.
Bezpieczeństwo online
1. Pracownik placówki powinien być świadom cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania Jego prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także Jego własnych działań w internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których może spotkać rodziców dzieci, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzysta. Jeśli Jego profil jest publicznie dostępny, to zdaje sobie sprawę, że dzieci i ich rodzice/opiekunowie będą mieć wgląd w Jego cyfrową aktywność.
2. W trakcie zajęć z dziećmi osobiste urządzenia elektroniczne pracownika powinny być wyłączone lub wyciszone, a funkcjonalność bluetooth włączona tylko w momentach, gdy używa ich do prowadzenia zajęć.
Standardy ochrony nieletnich
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych placówkach działających na rzecz dzieci.
W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:
PODSTAWOWE AKTY PRAWNE POLITYKI OCHRONY DZIECI, NA KTÓRYCH OPARTE SĄ STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA DZIECI
Pracownicy Przedszkola posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia małoletnich takie jak np.:
atmosferycznych,
agresywnie, buntuje się, samo okalecza się itp.,
elementy/motywy seksualne,
Jeżeli z objawami u dziecka współwystępują określone zachowania rodziców lub opiekunów, to podejrzenie, że dziecko jest krzywdzone jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania rodziców to:
przyczyn obrażeń dziecka,
dziecka,
dziecko (np.: używając określeń takich jak „idiota”, „gnojek”, „gówniarz”),
pobłażliwy lub odrzuca małoletniego,
sytuacji, wypowiada się niespójnie,
W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, nauczyciele Przedszkola podejmują rozmowę z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.
Polityka oraz procedury ochrony dzieci przed krzywdzeniem
Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników zatrudnionych
w Przedszkolu nr 43 w Zabrzu jest działanie dla dobra każdego dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracowników wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie, a pracownicy realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa, statutu przedszkola, wprowadzonych regulaminów oraz powierzonych im kompetencji określonych w zawartych indywidualnych umowach oraz zakresach czynności.
§ 1.
Ilekroć w niniejszym dokumencie, bez bliższego określenia, jest mowa o:
§ 2.
§ 3.
§ 4.
Pracownicy mają znać i stosować zasady bezpiecznych relacji z dzieckiem ustalone
w Przedszkolu na podstawie obowiązujących przepisów prawa, statutu, regulaminu pracy
i innych przepisów wewnętrznych, w szczególności:
§ 5.
W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, ma on obowiązek przekazania uzyskanej informacji do wychowawcy, pedagoga, psychologa, dyrektora .
§ 6.
§ 7.
§ 8.
§ 9.
§ 10.
§ 11.
§ 12.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
Załącznik nr 1
KARTA INTERWENCJI W PRZEDSZKOLU NR 43 W ZABRZU
Imię i nazwisko dziecka
Data zgłoszenia
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej
Opis zdarzenia
Podjęte działania
Zgłoszenie do instytucji (jakiej?
Rozmowa z rodzicami – data, notatka służbowa z rozmowy
Formy wsparcia dziecka
Wyniki interwencji: działania organów sprawiedliwości,
działania szkoły, działania rodziców
Podpisy osób odpowiedzialnych:
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA POMOCNICZA -
reagowanie i działania w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimi
Małoletni, który czuje się pokrzywdzony przez innych, w tym małoletnich, zgłasza ten fakt każdemu pracownikowi przedszkola lub koordynatorowi.
KROK 1.
Wszelkie przejawy przemocy, agresji, w tym fizycznej, powinny być niezwłocznie przerwane przez pracownika lub inne osoby będące świadkami incydentu.
Pracownik po powzięciu informacji i zawiadomieniu koordynatora i dyrektora oraz rodziców małoletniego, wypełnia KARTĘ INTERWENCJI
KROK 2.
Zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zniwelowanie przejawów agresji i przemocy, a także wszelkich niewłaściwych zachowań małoletnich we współpracy z instytucjami, organizacjami udzielającymi pomocy dzieciom i młodzieży, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi.
KROK 3.
Jeżeli dyrektor we współpracy z koordynatorem i zespołem nauczycieli i specjalistów udzielających dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
§ 13.
Dokumentacja dotycząca ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego przechowywana jest zgodnie z przepisami dotyczącymi przechowywania dokumentacji, zabezpieczona przed dostępem osób nieupoważnionych.
§ 14.
Monitorowanie realizacji niniejszej polityki dokonuje się co najmniej raz w roku w formie ankiety skierowanej do pracowników i opiekunów uczniów, a w przypadku dokonania w niej zmian, zasięga się opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.
pomocy psychologiczno-pedagogicznej, stwierdzi konieczność, wówczas powiadamia organy zewnętrzne (instytucje pomocy społecznej, policję, sąd rodzinny) o zaistniałej sytuacji oraz potrzebie, np. wglądu w sytuację rodzinną dziecka.
KROK 4.
Koordynator we współpracy z wychowawcą, pracownikiem, który stwierdził zagrożenie lub wystąpienie krzywdzenia małoletniego, nauczycielami specjalistami (wg potrzeb) organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego (przedstawia ustalone przez ww. zespół formy i zadania pomocy psychologiczno-pedagogicznej, którą ma zostać objęty małoletni). O objęciu małoletniego, który jest podejrzany lub dopuścił się krzywdzenia innego małoletniego, i ustalonych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla niego zostają powiadomieni jego rodzice na odrębnym spotkaniu.
KROK 5.
W przypadku braku współpracy rodziców, dziecka podejrzanego o krzywdzenie lub krzywdzącego małoletniego, z przedszkolem - dyrektor we współpracy z koordynatorem, podejmuje, po ocenie sytuacji, decyzję o ewentualnym zawiadomieniu organów zewnętrznych (pomocy społecznej, policji, sądu rodzinnego).
KROK 6.
Przedszkole prowadzi działania wychowawczo- w celu zapobiegania i uświadamiania niewłaściwych zachowań, przemocy, innych form krzywdzenia małoletnich.
Przedszkole nr 43 w Zabrzu nie prowadzi rekrutacji uzupełniającej.
Rodzce dzieci zakwalifikowanych do przyęcia,którzy potwierdzili wolę wyboru placówki zgodnie z terminarzem (do 20.04) i zostali przyjęci na nowy rok szkolny 2023/2024 zostali zaproszeni na zebrania w okresie 28.08-30.08 2023r.
Przedszkole nie prowadzi zapisów na tzw. "listę rezerwową"
DZIEŃ DOBRY!
PAŃSTWA DZIECKO W ROKU SZKOLNYM 2023/2024 BĘDZIE UCZĘSZCZAŁO DO GRUPY…………..,
WYCHOWAWCA …………………..
PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z INFORMACJAMI DOT. ORGANIZACJI PRACY
ZEBRANIE
ZEBRANIE WYCHOWAWCY Z RODZICAMI DOT. ORGANIZACJI NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 ODBEDZIE SIĘ ………………………………………GODZ. 16.00 SALA ……………………………..
KAŻDE DZIECKO REPREZENTUJE 1 RODZIC/OPIEKUN
PRZEPŁYW INFORMACJI
WSZYSTKIE INFORMACJE BĘDZIECIE PAŃSTWO OTRZYMYWAĆ POCZTĄ ELEKTRONICZNĄ ( NP.DOT. ORGANIZACJI PRACY ,ŻYCIA PRZEDSZKOLA-KONKURSY,PROJEKTY).INFORMACJE TE BĘDĄ W FORMIE PISEMNEJ ZAMIESZCZONE RÓWNIEŻ W PRZEDSIONKU PRZEDSZKOLA I SZATNI(PROSZĘ SPRAWDZAĆ RÓWNIEŻ SPAMY PONIEWAŻ W ZALEŻNOŚCI OD USTAWIEŃ I ZABEZPIECZEŃ PAŃSTWA KOMPUTERA INFORMACJE MOGĄ TRAFIAC DO TEJ ZAKŁADKI)
INFORMACJE DOT. ORGANIZACJI PRACY PLACÓWKI ZAMIESZCZANE BĘDĄ TAKŻE NA STRONIE PRZEDSZKOLA przedszkole43zabrze.edupage.org W ZAKŁADCE „ AKTUALNOŚCI”
PRZEPŁYW INFORMACJI POMIĘDZY RODZICAMI I WYCHOWAWCĄ DOT. PRACY ODDZIAŁU (NP. ZAOPATRZENIA W KSIĄŻKI I MATERIAŁY DODATKOWE) ODBYWA SIĘ POPRZEZ EMAIL SŁUŻBOWY NAUCZYCIELA, KTÓRY PAŃSTWO OTRZYMALIŚCIE W TEJ INFORMACJI.
PRZEPŁYW INFORMACJI POMIĘDZY RODZICAMI I DYREKTOREM ODBYWA SIĘ POPRZEZ EMAIL SŁUŻBOWY PLACÓWKI:
dyrektor@przedszkole43.zabrze.pl
PRZEPŁYW INFORMACJI POMIĘDZY RODZICAMI I WYCHOWAWCĄ ODBYWA SIĘ POPRZEZ EMAIL SŁUŻBOWY NAUCZYCIELA ……………………………………………….
ZASADY ORGANIZACJI PRACY PRZEDSZKOLA NR 43 W ZABRZU
-ORGANIZACJA PRACY JEST ZAPLANOWANA NA PODSTAWIE PAŃSTWA DEKLARACJI. WNIOSEK DOT. ZMIAN GODZIN POBYTU MUSI MIEĆ CHARAKTER PISEMNY(TERMIN ZŁOŻENIA 2 TYGODNIE PRZED PLANOWANĄ ZMIANĄ), MUSI UZYSKAĆ AKCEPTACJĘ DYREKTORA PO ROZPATRZENIU MOŻLIWOŚCI ORGANIZACYJNO-KADROWYCH PLACÓWKI.
-PLACÓWKA MUSI MIEĆ STAŁYT KONTAKT TELEFONICZNY Z RODZICAMI/OPIEKUNAMI LUB INNYMI OSOBAMI WYZNACZONYMI PRZEZ RODZICÓW ( PROSZĘ PODAĆ NUMER OSOBY, KTÓRA JEST UPOWAŻNIONA PRZEZ PAŃSTWA DO PODEJMOWANIA DECYZJI W ZAKRESIE ZDROWIA DZIECKA).RODZIC ODPOWIADA ZA AKTUALIZACJĘ NUMERÓW TELEFONÓW.
-W CZASIE PRZYJĘCIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA DZIECKO MUSI BYĆ ZDROWE TZN. W CIĄGU OSTATNICH 24 GODZIN NIE WYSTĄPIŁY U DZIECKA ŻADNE NIEPOKOJĄCE OBJAWY CHOROBOWE
-WYCHOWANKOWIE SCHODZĄ SIĘ ZGODNIE Z DEKLARACJĄ DO GODZ. 8.15
(W TYM DZIECI ZADEKLAROWANE OD GODZ. 8.00 PRZYPROWADZAMY W CZASIE OD 8.00 DO 8.15)
-ODBIÓR DZIECI ZADEKLAROWANYCH DO 13.00 OD GODZ. 12.40 DO 13.00
-PROSZĘ O PRZESTRZEGANIE ZADEKLAROWANYCH GODZIN PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
RODZICE, KTÓRZY ZAPOMNIELI JAKI CZAS ZADEKLAROWALI W KARCIE MOGĄ UZYSKAĆ TAKĄ INFORMACJĘ U PAŃ NA DYŻURZE.
-ZE WZGLĘDU NA NIEZNAJOMOŚĆ OSÓB ODBIERAJĄCYCH DZIECI PROSIMY O PRZYNIESIENIE DOWODÓW OSOBISTYCH KONIECZNYCH DO IDENTYFIKACJI OSÓB.
-DZIECI SĄ ODBIERANE PRZEZ OSOBY PEŁNOLETNIE WSKAZANE PISEMNIE PRZEZ RODZICÓW W DEKLARACJACH.
- WSZYSTKIE DZIECI NIEZALEŻNIE OD UMOWY MAJĄ ZAPEWNIONY DOSTĘP DO WODY MINERALNEJ. OBOWIĄZUJE ZAKAZ PRZYNOSZENIA NAPOJÓW WŁASNYCH.
-NA TERENIE PRZEDSZKOLA SPOŻYWAMY WYŁĄCZNIE POSIŁKI PRZYGOTOWANE PRZEZ NASZĄ KUCHNIĘ (BRAK LODÓWKI NA PRZECHOWYWANIE POSIŁKÓW Z ZEWNĄTRZ)
- WYSOKOŚĆ DZIENNEJ STAWKI ŻYWIENIOWEJ NA DZIEŃ 1.07 WYNOSI 11,00ZŁ ZŁ (SŁOWNIE: JEDENAŚCIE ZŁOTYCH ), W TYM: ŚNIADANIE: 3,30 ZŁ., OBIAD: 5,50 ZŁ, PODWIECZOREK: 2,20 ZŁ
- KAŻDE DZIECKO PRZYNOSI WORECZEK NA ZMIENNE OBUWIE I OPISANE KAPCIE(WIESZAKI W SZATNI GŁÓWNEJ SĄ OPISANE IMIENIEM I NAZWISKIEM). PO ZAKOŃCZENIU POBYTU DZIENNEGO KAPCIE CHOWAMY DO WORECZKA. PROSZĘ W WORECZKU UMIEŚCIĆ ZMIENNE UBRANIE.
-W DNI SŁONECZNE DZIECI OBOWIĄZKOWO PRZYNOSZĄ NAKRYCIE GŁOWY.
-DZIECI NOSZĄCE OKULARY PROSIMY DODATKOWO ZABEZPIECZYĆ JE SZNURECZKIEM, KTÓRY W RAZIE ICH STRĄCENIA ZAPOBIEGNIE ICH UPADKOWI I USZKODZENIU
-W OKRESIE ADAPTACJI ZAKAZ PRZYNOSZENIA DO PRZEDSZKOLA ZABAWEK I INNYCH PRZEDMIOTÓW(PO ZAKOŃCZENIU OKRESU ADAPTACJI PRZYNOSZENIE ZABAWEK UZALEŻNIONE JEST OD DECYZJI WYCHOWAWCY)
-PROSZĘ O UBRANIE DZIECI W TAKI SPOSÓB, ABY ROZWIJAĆ U NICH SAMODZIELNOŚĆ(NP. SPODNIE NA GUMCE,GETRY) ABY STROJ NIE KRĘPOWAŁ RUCHÓW W CZASIE ZABAW
-ZE WZGLĘDÓW ORGANIZACYJNYCH(UNIKANIE TŁOKU W SZATNI) PROSIMY O TO, ABY DZIECKO BYŁO PRZYPROWADZANE PRZEZ JEDNĄ OSOBĘ.
-W GODZ 6.00-7.30 DZIECI SCHODZĄ SIĘ W SALACH NA PARTERZE.RODZIC PRZEKAZUJE DZIECKO PRACOWNIKOWI DYŻURUJĄCEMU W HOLU GŁÓWNYM
1.09.2023 JEST NORMALNYM DNIEM PRACY PRZEDSZKOLA. PRZYPROWADZAMY DZIECI ZGODNIE Z ZADEKLAROWANĄ GODZINĄ.
ELŻBIETA OLEJNIK
DYREKTOR PRZEDSZKOLA
Do dnia 30.06.2023 przedszkole przesłało na jeden z podanych przez Państwo adresów email informację dotyczącą: organizacji nowego roku szkolnego 2023/2024, w tym informację do której grupy zakwalifikowano dziecko,imię i nazwisko wychowawcy a także termin zebrania rodziców z wychowawcą
28.08 godz.16.00
WYCH.PARZYSZEK
SŁONIE
28.08 godz.16.00
WYCH.MULARCZYK
ŻYRAFY
29.08 godz.16.00
WYCH.SZELIGA
ŻÓŁWIE
29.08 godz.16.00
WYCH.ROCZNIAK
LWY
29.08 godz.16.00
WYCH.WACHNIK
TYGRYSKI
30.08 godz.16.00
WYCH.MOSTOWY
ZEBRY
30.08 godz. 16.00
WYCH.GŁUCH
MAŁPKI
Dzień dobry
Uprzejmie informujemy, iż akcja ekologiczna "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" trwa 3 dni 20,21,22 luty
Odbiór zebranego sprzętu jest zaplanowany w dniu 23.02.2023 r.
Miejsce zbiórki – zabudowany teren śmietnika
Procedura przekazania śmieci
Osoba przekazująca elektrośmieci
E.Olejnik
Regulamin rodzinnego konkursu plastycznego
„W y m a l u j trudne e m o c j e"
Organizator: Przedszkole Nr 43 Zabrzu we współpracy z Agatą Gabrysz autorką i organizatorką ogólnopolskiego programu „Bezpieczne Przedszkole”.
Adresaci konkursu: rodzic wspólnie z dzieckiem w wieku 5-6 lat
Cele konkursu:
-rozpoznawanie, nazywanie i wyrażanie trudnych emocji
-rozwijanie wrażliwości estetycznej i wyzwalanie twórczej ekspresji
-wzmocnienie więzi rodzinnej
Zadanie konkursowe
Stworzenie ilustracji przedstawiającej jedną z trzech podstawowych emocji: smutek, złość, strach, wstyd.
W wyniku rodzinnej twórczości organizatorzy oczekują na pracę plastyczną, która zilustruje tylko jedną z trzech zaproponowanych zdań:
Jestem smutny kiedy..............................
Jestem zły kiedy....................................
Jestem wystraszony kiedy..................…
Jestem zawstydzony kiedy…………….
Wymagania konkursowe
INFORMACJE OGÓLNE
Od 25 maja 2018 r. stosowane jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych), Dz. Urz. UE. L Nr 119, str. 1, w skrócie: RODO. RODO nakazuje, aby podmiot decydujący o tym, w jaki sposób i w jakim celu przetwarzane są dane osobowe, czyli tzw. administrator danych, przekazał Państwu informacje niezbędne do zapewnienia rzetelności i przejrzystości przetwarzania danych osobowych.
ADMINISTRATOR DANYCH
Administratorem Państwa danych osobowych (dalej jako: „Administrator") jest Przedszkole nr 43 w Zabrzu, ul.Klonowa 2, 41-800 Zabrze, tel.: 322716269, e-mail: p43@o2.pl, NIP: 6482741702, REGON: 241776490.
DANE KONTAKTOWE INSPEKTORA OCHRONY DANYCH
We wszelkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych przez Administratora Danych można uzyskać informację, kontaktując się z Inspektorem Ochrony Danych – Sylwia Zabder.
1) za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesyłając informację na adres e-mail: sylwia@informatics.jaworzno.pl;
2) listownie i osobiście pod adresem siedziby Administratora.
CEL ORAZ PODSTAWA PRAWNA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH
Państwa dane osobowe są wykorzystywane w celu realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz innej działalności statutowej szkoły, w tym podnoszenia jakości pracy placówki oraz jej rozwoju organizacyjnego.
Podstawa prawna przetwarzania danych w zakresie działań stanowiących główny cel Administratora wynika w szczególności z art. 6 ust. 1 lit. C RODO (przetwarzanie jest niezbędne do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze w związku z obowiązującymi przepisami:
1) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej;
2) Ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. prawo oświatowe;
3) Ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela;
3) Ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty;
4) Ustawą z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych;
5) Ustawą z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
OKRES PRZECHOWYWANIA DANYCH OSOBOWYCH
Państwa dane osobowe będą przechowywane:
1) przez okres zgodny z odpowiednimi przepisami prawa dot. postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych;
2) do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą, jeśli dane są przetwarzane w oparciu o wyrażoną zgodę.
ODBIORCY DANYCH
Dostęp do danych będą miały osoby pracujące i współpracujące z Administratorem danych w zakresie realizacji na Państwa rzecz usług. Państwa dane w przypadkach ściśle określonych przepisami prawa mogą zostać ujawnione poprzez przesłanie uprawnionym podmiotom.
PRZEKAZYWANIE DANYCH OSOBOWYCH POZA OBSZAR EOG
Administrator danych nie zamierza przekazywać Państwa danych poza obszar Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tj. obszar obejmujący kraje Unii Europejskiej, Norwegię, Liechtenstein i Islandię).
PRAWA OSOBY, KTÓREJ DANE DOTYCZĄ
Informujemy, że przysługują Państwu następujące prawa dotyczące danych osobowych: dostępu do danych
osobowych, sprostowania danych osobowych, ograniczenia przetwarzania danych, usunięcia danych,
przeniesienia danych osobowych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, wniesienia sprzeciwu
wobec przetwarzania Państwa danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w przypadku, gdy Państwa zdaniem przetwarzanie danych osobowych przez Administratora odbywa się z naruszeniem prawa pod adresem ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. W celu realizacji wymienionych praw należy złożyć pisemny wniosek z wybranym żądaniem.
INFORMACJA O ZAUTOMATYZOWANYM PODEJMOWANIU DECYZJI
Państwa dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również profilowane.
Dane przetwarzane są w celu wzięcia przez Państwa dziecko udziału w konkursie, obsługi uczestników konkursu oraz zapewnienia prawidłowej organizacji konkursu, w tym prowadzenia dokumentacji związanej z konkursem, jak również jej archiwizacji oraz promocji konkursu i będą przechowywane do momentu wycofania zgody przez osobę, której dane dotyczą.
Dostęp do danych będą miały osoby pracujące i współpracujące z Administratorem danych w zakresie realizacji na Państwa rzecz usług, w tym pomysłodawcy programu „Bezpieczne przedszkole”. Z zasadami przetwarzania danych osobowych przez pomysłodawców mogą się Państwo zapoznać za pośrednictwem https://bezpieczneprzedszkole.com/index.php/contacts/
Informujemy, że przysługują Państwu następujące prawa dotyczące danych osobowych: dostępu do danych osobowych, sprostowania lub uzupełniania danych osobowych, ograniczenia przetwarzania danych, usunięcia danych, przeniesienia danych osobowych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, wniesienia skargi do organu nadzorczego pod adresem – ul.Stawki 2, 00-193 Warszawa. Państwa dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany w tym również profilowane.**RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)
Drodzy Rodzice !
Od 21.02.2023 na terenie przedszkola rozpoczynamy realizację programu przyjaciele Zippiego.
Zajęcia będą prowadzone dla oddziału Żyrafki, Słoniki, Tygryski,
Żółwie, Zebry przez certyfikowanego edukatora P. Sylwię Wachnik .
Prosimy o podpisanie zgody na udział dziecka w programie(u Pań na dyżurze)
Zachęcamy do zapoznania się z treścią programu.
Przyjaciele Zippiego
Uczymy dzieci umiejętności społecznych i radzenia sobie z trudnościami
Przyjaciele Zippiego to program przygotowany specjalnie dla małych dzieci z różnymi możliwościami i zdolnościami. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Składa się z 6 części realizowanych na spotkaniach z nauczycielem specjalnie przeszkolonym i posiadającym zaświadczenie ukończenia szkolenia.
Każda część programu zawiera odrębne opowiadanie. Opowiadania prezentują bohaterów w okolicznościach dobrze znanych małym dzieciom, takich jak: przyjaźnienie się, zdobywanie i tracenie przyjaciół, krzywdzenie, radzenie sobie ze zmianą i stratą oraz podejmowanie nowych wyzwań.
Każde opowiadanie jest zilustrowane przy pomocy barwnych obrazków i uzupełnione zadaniami, takimi jak rysowanie, odgrywanie ról, ćwiczenia i zabawy.
Program przeznaczony jest głównie dla dzieci w wieku od pięciu do ośmiu lat.
Projekt uczy dzieci:
W spotkaniach Przyjaciele Zippiego nie mówimy dzieciom, co mają robić. Zamiast tego zachęcamy je do zastanowienia się nad sytuacją i wymyślania własnych rozwiązań. Zachęcamy dzieci, by szukały takich strategii, które nie tylko pomagają im samym, ale również uwzględniają dobro innych.
Więcej o programie można się dowiedzieć na www.pozytywnaedukacja.pl
E. Olejnik
Dzień dobry!
W naszym przedszkolu 14.02(wtorek) obchodzimy Walentynki. W związku z tym tradycyjnie uruchamiamy "pocztę walentynkową" Prosimy, abyście napisali kartki walentynkowe do swoich dzieci .W przedsionku przy gabinecie dyrektora znajdują się pudełka na kartki . Akcja zbierania kartek trwa do 10.02 (piątek). Kartkę należy włożyć do koperty opisanej nazwiskiem i imieniem dziecka. We wtorek dzieci otrzymają od Państwa "walentynki" ,nauczyciele odczytają ich treść przed całą grupą( walentynki zostaną zabrane do domu).
W dniu 14.02.2023 kolorem dominującym w ubiorze jest czerwony (wyjątek oddział Żółwi gdzie w tym dniu obowiązuje strój biało niebieski ze względu na obchody dnia Babci i Dziadka.
Każdy dzień, każda sytuacja jest dobra, aby powiedzieć drugiej osobie, o tym jaka jest dla nas ważna, jakimi uczuciami ją darzymy.
Pozwólmy dzieciom po raz kolejny poczuć się wyróżnionymi na forum grupy, poczuć dreszczyk emocji w oczekiwaniu na odczytanie adresata kartki.
Zapraszam do zabawy
E. Olejnik
dyrektor przedszkola
W OKRESIE 01.07-21.07 I 14.08-31.08 PRZEDSZKOLE PRACUJE W TRYBIE DYŻURU WAKACYJNEGO
W DNIACH 24.07-11.08.2022 PRZEDSZKOLE JEST NIECZYNNE.
DYŻUR JEST PROWADZONY W ZMIENIONEJ FORMIE ORGANIZACYJNEJ ZE WZGLĘDU NA ZMIENIONY SKŁAD GRUP ORAZ POBYT NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW POMOCNICZYCH W RÓŻNYCH OKRESACH WAKACJI NA URLOPACH WYPOCZYNKOWYCH.
ZE WZGLĘDU NA OGRANICZONĄ LICZBĘ MIEJSC PROSIMY O PRZEMYŚLANE ZAPISY.
ZAPISY PLANUJEMY PRZEPROWADZIĆ W MAJU O CZYM POINFORMUJEMY POPRZEZ POCZTĘ ELEKTRONICZNĄ.
ZAPISY NIE BĘDĄ PROWADZONE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ .
W WYZNACZONYM TERMINIE RODZICE BĘDĄ MOGLI WPISAĆ DZIECKO NA LISTĘ DZIECI OBJĘTYCH DYŻUREM WAKACYJNYM U PAŃ NA DYŻURZE (KONIECZNE PODANIE SZCZEGÓŁOWEGO ZAKRESU DNI, GDY DZIECKO BĘDZIE UCZĘSZCZAĆ DO PLACÓWKI).
KAŻDY RODZIC PRZYJĘTEGO DO PRZEDSZKOLA DZIECKA NA CZAS DYŻURU OTRZYMA DOKUMENTACJĘ KONIECZNĄ DO WYPEŁNIENIA I ZWROTU NA PLACÓWKĘ W WYZNACZONYM TERMINIE.
W ZWIĄZKU Z OBOWIĄZUJĄCYM TERMINEM FERII ZIMOWYCH UROCZYSTOŚĆ DNIA BABCI I DZIADKA ZOSTAJE PRZENIESIONA NA LUTY
ODDZIAŁ
DATA
MAŁPKI
3 LUTY 9.15
LWY
7 LUTY 9.30
ŻYRAFKI
2 LUTY 9.30
SŁONIKI
8 LUTY 9.30
ŻÓŁWIE
14 LUTY 9.30
TYGRYSKI
15 LUTY 9.30
ZEBRY
10 LUTY 9.30
WRACAJĄC DO TRADYCJI SPRZED PANDEMII PROSIMY O INFORMACJĘ , KTO Z RODZICÓW JEST CHĘTNY DO PRZYGOTOWANIA CIASTA NA UROCZYSTOŚĆ I PRZEKAZANIA GO DLA BABĆ I DZIADKÓW (WPIS NA LISTĘ NA TABLICY ODDZIAŁU).
PROSIMY RÓWNIEŻ O PODANIE LICZBY GOŚCI, KTÓRZY PRZYBĘDĄ DO DANEGO DZIECKA(WPIS NA LISTĘ NA GAZETCE ODDZIAŁU).PRZY PLANOWANIU GOŚCI PROSIMY O UWZGLĘDNIENIE OGRANICZONEJ LICZBY MIEJSCA W SALACH.
TRADYCJĄ JEST, ŻE PO UROCZYSTOŚCI CZĘŚĆ DZIADKÓW ZABIERA WNUKI DO DOMU. PROSZĘ, RODZICÓW ABY DO 31.01 ZŁOŻYLI U PAŃ NA DYŻURZE OŚWIADCZENIA PISEMNE DOT. ODBIORU JEDNORAZOWEGO DLA NIEUPOWAŻNIONYCH NA STAŁE DZIADKÓW .
E.OLEJNIK
DYREKTOR PRZEDSZKOLA
OSOBY, KTÓRE CHCĄ UZYSKAĆ ZDJĘCIA-MIGAWKI Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA W FORMIE ELEKTRONICZNEJ SĄ PROSZONE O PRZEKAZANIE W OPISANEJ KOPERCIE PANIOM NA DYŻURZE OD 2 DO 11 STYCZNIA NOŚNIKÓW ELEKTRONICZNYCH(PENÓW)
P. AGNIESZKA ZAPISZE WSZYSTKIE ZDJĘCIA PO WERYFIKACJI JAKOŚCI I Z ZACHOWANIEM PRYWATNOŚCI DZIECI.
ODBIÓR NOŚNIKA PRZEZ RODZICÓW BĘDZIE POTWIERDZANY PODPISEM NA LIŚCIE.
E.OLEJNIK
DRODZY RODZICE I DZIECI !!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZBIÓRCE DARÓW DLA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W BISKUPICACH.
ZBIERAMY:
-KOCE, KOCYKI,KOŁDRY,RĘCZNIKI
-LEGOWISKA, KOJCE
-MISKI, KUWETY, ŻWIREK
-SUCHĄ KARMĘ DLA PSÓW I KOTÓW
-SMYCZE OBROŻE
-ARTYKUŁY DO PIELĘGNACJI ZWIERZĄT
W dniu 3 stycznia dzieci odwiedzi pracownik schroniska wraz z podopiecznym (zwierzakiem). Dzieci przekażą gościom zebrane dary.
E. Olejnik
DRODZY RODZICE !!PRZYPOMINAMY 12.12. KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ.KARTY ZGŁOSZENIA ZNAJDUJĄ SIĘ W PRZEDSIONKU PRZEDSZKOLA NA SZTALUDZE. PROSZĘ WYPEŁNIĆ I ZŁOŻYĆ U PAŃ NA DYŻURZE.E. OLEJNIK
INFORMUJĘ, ŻE ODDZIAŁY STARSZE W GRUDNIU BĘDĄ UCZESTNICZYĆ W WARSZTATACH BIBLIOTECZNYCH -ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE. PROSZĘ PODPISAĆ ZGODY NA WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ PRZY UL. DE GAULLEA .ŻYRAFY 8.12SŁONIKI 8.12TYGRYSY 8.12ŻÓŁWIE 14.12 ZEBRY 14.12E.OLEJNIKDYREKTOR PRZEDSZKOLA
22.12 – 01.01 FERIE ŚWIĄTECZNE-ZAPISY
STYCZEŃ 16-29.01.2023 FERIE ZIMOWE-ZAPISY
DZIAŁANIE
DATA
ZAKRES
SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM
5.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
7.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
ZAJ. OTWARTE
6.12 ŻÓŁWIE
13.12 LWY
14.12 MAŁPKI SŁONIE
15.12 ŻYRAFY TYGRYSKI
19.12 ZEBRY
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
WYCIECZKA DO KINA BAJKA
13.12
ŻYRAFY,ŻÓŁWIE
WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI
8.12
ŻYRAFY
SŁONIE TYGRYSY
WYJŚCIE DO BIBLIOTEKI
14.12
ZEBRY ŻÓŁWIE
KIERMASZ ZABAWEK
12-16.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
KIERMASZ SŁODKOŚCI
19-21.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
ZBIÓRKA DARÓW DLA SCHRONISKA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
8-23.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
SPOTKANIE KOLĘDOWE MIĘDZYODDZIAŁOWE
21.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
WARSZTATY PLASTYCZNE
5-9.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
WARSZTATY TANECZNE
5-9.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ
12.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
SPOTKANIE W KUCHCIKOWIE WARSZTATY KULINARNE
12-16.12
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
ZAJ. PROGRAMU KLUCZ DO UCZENIA SIĘ MODUŁ JA TY ŚWIAT
12-16.12
10-13.01
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
SOCJOTERAPIA
16.12
ŻYRAFY ,SŁONIE, ŻÓŁWIE, ZEBRY TYGRYSY
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT
PRZEKAZANIE DARÓW
3.01
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
ZAJ. PROGRAMU KLUCZ DO UCZENIA SIĘ MODUŁ MATEMATYKA
9-13.01
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
ZAJ. PROGRAMU KLUCZ DO UCZENIA SIĘ MODUŁ EKSPRESJA
2-5.01
WSZYSTKIE ODDZIAŁY
XII PROJEKT ZNANE POSTACIE MIKOŁAJ KOPERNIK
I PROJEKT ZNANE POSTACIE J. MATEJKO
OSOBY, KTÓRE NA BAL KARNAWAŁOWY PLANUJĄ WYPOŻYCZYĆ KOSTIUMY INFORMUJĘ, ŻE BAL PRZEBIERAŃCÓW Z WODZIREJEM ODBĘDZIE SIĘ 20 LUTEGO.E. OLEJNIK
DRODZY RODZICE I DZIECI !!
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZBIÓRCE DARÓW DLA SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W BISKUPICACH.
ZBIERAMY:
-KOCE, KOCYKI,KOŁDRY,RĘCZNIKI
-LEGOWISKA, KOJCE
-MISKI, KUWETY, ŻWIREK
-SUCHĄ KARMĘ DLA PSÓW I KOTÓW
-SMYCZE OBROŻE
-ARTYKUŁY DO PIELĘGNACJI ZWIERZĄT
ZBIÓRKA POTRWA OD 8.12-23.12
W OKRESIE 12-16 GRUDNIA PANIE NA DYŻURZE PROWADZĄ ZAPISY DOT. KORZYSTANIA Z PRZEDSZKOLA W OKRESIE FERII ŚWIĄTECZNYCH 22.12-30.12.
ZGŁOSZONE DZIECI BĘDĄ PRZEBYWAĆ W ODDZIAŁACH ŁĄCZONYCH .
PROSIMY NIE ZAPISYWAĆ „ NA WSZELKI WYPADEK” PONIEWAŻ SKUTKUJE TO TYM IŻ NP. 31 PAŹDZIERNIKA ZAPISANO 76 DZIECI, PRZYPROWADZONO 36( ORGANIZACJA MUSIAŁA BYĆ ZAPEWNIONA DLA 4 ODDZIAŁÓW, TOWAR NIESTETY TAKŻE ZAKUPIONO NA 76 WYCHOWANKÓW).
W ŚWIETLE TRUDNEJ SYTUACJI ENERGETYCZNEJ JESTEŚMY ZOBOWIĄZANI DO PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ NA RZECZ OSZCZĘDNOŚCI.
DOSTOSOWANIE ORGANIZACJI DO RZECZYWISTYCH POTRZEB POZWOLI NA EFEKTYWNE KORZYSTANIE ZE ŹRÓDEŁ ENERGII.
E.OLEJNIK
DYREKTOR PRZEDSZKOLA